Cześć!
Witam Cię ponownie w moim newsletterze o zarządzaniu i leadershipie. Czyli o tym, jak zespołami i całymi organizacjami zarządzać lepiej i fajniej. Jak sprawić, żeby pracowało się nam po prostu dobrze, a w rezultacie – żeby firmy, w których działamy, osiągały lepsze wyniki (bo to JEST mocno powiązane).
Zacznę od zaskoczenia. 92 subskrybentów i subskrybentek! Mega się cieszę. Wiem, że to póki co dostaję to zainteresowanie na kredyt, ale zrobię wszystko żeby dowieźć. Będę więc, tak jak obiecałem, przedstawiał swoje obserwacje, doświadczenia i nadzieje. Ale zanim to - odpowiem na jedno pytanie, które dostałem po poprzednim tekście, mianowicie: po co w ogóle się tym tematem zajmować? Btw. fajnie byłoby dostawać te pytania w komentarzach, jak to się robi? Podpowiedzcie.
Anyways: jakość zarządzania. Czy to naprawdę jest globalny problem? Dlaczego poświęcać temu od razu cały newsletter? I po co tak właściwie miał(a)byś go czytać?
Dlaczego temat zarządzania?
Nie wydaje mi się, że będę Was co tydzień zasypywał danymi i liczbami. Dziś jednak zrobię wyjątek. Bo kiedy pytamy „po co się w ogóle tym zajmować?”, odpowiedź najlepiej widać w liczbach. A te – mówiąc wprost – są coraz gorsze.
W najnowszym raporcie Gallupa 2025 czytam, że globalne zaangażowanie pracowników spadło z 23% do 21%. Co piąty z nas (na świecie) jest zaangażowany w pracę. Co piąty…
Dane dla Europy? Tylko 13% zaangażowanych ludzi. Polska - UWAGA! - 8% (dane za 2022-24). Wiedzieliście, że jest aż tak źle? Aż 73% Europejczyków w pracy „po prostu jest”. Biernych Polaków w pracy jest jeszcze więcej - 79%. Zniechęconych - aż 13%. W rezultacie - dokładnie połowa pracowników na świecie aktywnie szuka nowej pracy. Ewidentnie coś tu nie działa.
Spada też zaangażowanie managerów – z 30% do 27%. W przypadku młodych managerów (<35 lat) i kobiet to spadki po odpowiednio 5 i 7 punktów procentowych. A przypomnę tylko, że 70% zaangażowania zespołu zależy od managera (Gallup, 2025). Czyli – jeśli szefowi się nie chce, to zespołowi też raczej nie. Czy naprawdę możemy sobie pozwolić, żeby to ignorować? Dalej:
• 76% ludzi doświadcza wypalenia (Gallup, 2023),
• tylko 45% Amerykanów jest zadowolonych ze swojej pracy (Conference Board, 2023),
• a 80% odczuwa stres, z czego połowa mówi wprost, że nie radzi sobie z nim (American Institute of Stress, 2023).
Jak w pracy jest naprawdę?
To nie są jedynie statystyki z odległych korporacji w Stanach czy Azji. To codzienność wielu organizacji, które widzę od środka. Polska pod względem zaangażowania w pracy jest na 35. miejscu w Europie. Ludzie często nie wiedzą, po co robią to, co robią. Nie rozumieją decyzji swoich przełożonych, nie widzą związku między swoją pracą a strategią firmy. Chcieliby coś zmienić, ale nikt ich nie słucha.
94% pracowników deklaruje, że zostałoby w swojej firmie na dłużej, gdyby ta inwestowała w ich rozwój (LinkedIn, 2023). Gallup pokazuje też, że managerowie, którzy przeszli sensowne szkolenie, mają dwa razy mniejsze szanse na bycie „aktywnie niezaangażowanymi”. Ale najwyraźniej firmy wolą szukać nowych, niż dbać o tych, których mają. A przecież koszt odejścia pracownika to nawet 60% jego rocznego wynagrodzenia (SHRM, 2023).
A ja tylko chciałbym, by o poranku więcej ludzi myślało: „Fajnie, wiem co mam robić, wiem po co, mam pomysły i wsparcie. I nie mam ochoty szukać nowej pracy.”
Za dużo wymagam? Może. Ale wierzę, że można tworzyć miejsca, gdzie to będzie normą. Dlatego ten temat wydaje mi się aż tak ciekawy. Bo spędzamy w pracy sporą jego część. I jeśli możemy sprawić, że ta część będzie mniej frustrująca, a bardziej sensowna – to warto.
“Tych zmian nie da się już odłożyć na później”
Brak naszej reakcji oznacza dalsze marnowanie potencjału ludzi i pieniędzy. Firmy będą topić miliardy, a my będziemy wciąż słyszeć wokół „no cóż, taka to jest”.
McKinsey napisał: „Tych zmian nie da się już odłożyć na później”. I to jest dokładnie to, o czym będzie ten newsletter.
Cieszę się, że to czytasz. Jestem ciekaw, jak Ty widzisz te liczby. Czy to tylko raporty, czy też rzeczywistość, którą widzisz u siebie? W Twoim zespole? W firmie? Daj znać – bo wierzę, że od rozmowy o tym wszystkim zaczyna się zmiana.
A na koniec!
Tak jak zapowiedziałem tydzień temu - jakiś dobry kawałek do posłuchania. Dziś Darkside i Paper trails. Ostatnio puścił to znajomy australijski DJ z winyla na spotkaniu przy zachodzie słońca w hiszpańskim Los Canos de Meca i było magicznie :)
Do usłyszenia w czwartek za tydzień!